הקשר בין טיפולי שיניים לשמיעה ולאוזניים

האוזן האנושית מורכבת משלושה חלקים: האוזן החיצונית- חלק זה של האוזן כולל את האפרכסת אשר איתה יוצר הצליל את המגע הראשון, את תעלת השמע, חלק סחוסי אשר מחבר בין האפרכסת אל עור התוף ואת עור התוף עצמו שהינו קרום דק ומתוח הנמצא בקצה של תעלת השמע. האוזן התיכונה- חלל היושב בין עור התוף לעצם הגולגולת ובו נמצאות 3 עצמות שמע קטנות מאוד -הפטיש, הסדן, והארכוף. אלה הן העצמות הקטנות ביותר בגוף האדם שתפקידן להעביר את גלי הקול על ידי יצירת רעידות. האוזן הפנימית-  מורכבת משבלול האוזן אשר בתוכו צינורות המכילים נוזל אשר רעד שלו מפעיל קולטנים המעבירים מידע למוח דרך עצב השמיעה. במוח המידע הזה עובר עיבוד למה שאנחנו חווים כשמיעה. באוזן הפנימית נמצא גם איבר שיווי המשקל.

הקשר בין טיפולי שיניים לשמיעה ולאוזניים
הקשר בין טיפולי שיניים לשמיעה ולאוזניים

לכל אחד מחלקי האוזן תפקיד בתהליך השמיעה וירידה ברמת השמיעה יכולה להגרם כתוצאה מפגיעה בחלקים שונים מהאוזן.

ירידה בשמיעה בשל פגיעה בהולכת הקול

 • הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בהולכת הקול היא עודף שעווה באוזניים . מטרת השעווה היא להגן על האוזניים אך כאשר מצטברת יותר מדי שעווה היא חוסמת את גלי הקול באוזן החיצונית. הטיפול הוא הסרת השעווה העודפת על ידי המסה באמצעות טיפות אוזניים או תרסיס ייעודי ושטיפות שמבוצעות על ידי הרופא. בניגוד לנהוג לחשוב, ניקוי על ידי מקלוני אוזניים לא מומלץ ויכול אף להחמיר את המצב.
 • דלקת באוזן החיצונית: דלקת זו מתפתחת בתעלת האוזן וגורמת לבצקות אשר חוסמות את העברת גלי הקול. ברגע שתטופל הדלקת, השמיעה תחזור.
 • טרשת האוזן- אוטוסקלרוזיס: פגם במבנה האוזן התיכונה, לרוב מתפתח מגיל צעיר, הגורם לשינוי במבנה של עצמות השמיעה. טרשת האוזן יכולה להביא לאובדן מוחלט באחת או בשתי האוזניים.
 • אקסוסטוזות- נקראית גם "אוזן הגולשים": גידול שפיר, זיזי עצם וסחוס שצומחים על פני עצם תקינה. מדובר בגידולים שפירים שחשיפה חוזרת לרוח ומים קרים עלולה להגדיל את הסיכון להיווצרותם ומכן השם שניתן לתופעה. הטיפול הוא הסרת הגידול באמצעים כירורגיים.
 • אוסטאומה: גידול שפיר שיכול להופיע על עצמות שונות בגוף, כולל בתעלת השמע ובכך לסתום את מעבר הקול ולהביא לירידה בשמיעה. הטיפול היחיד האפשרי הוא הסרת העצם העודפת.
 • גידולי גלומוס: גידולים נדירים המתפתחים באזורים שונים בגוף וכאשר הם מתפתחים באוזן התיכונה הם יכולים לגרום לטינטון ולירידת שמיעה הולכתית. לרוב מדובר בגידולים שפירים ובמקרה הצורך, יש להסירם בניתוח.
 • דלקת האוזן התיכונה: הצטברות נוזלים בחלל האוזן התיכונה האופיינית בעיקר בקרב ילדים. דלקת אוזן תיכונה חריפה תעלם לרוב מעצמה לאחר מספר ימים אך דלקת אוזן תיכונה כרונית צפויה להמשך מספר שבועות וגם אם תסמיניה פחות חריפים, עלול להיווצר נקב בעור התוף ופגיעה בעצמות השמע. במקרים בהם הדלקת לא עוברת מעצמה והתסמינים מחריפים, יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי, בניקוז עור התוף ואף בניתוח כפתורים כאשר נגרמת פגיעה בשמיעה ובהתפתחות השפה כתוצאה מכך.
מרפאת שיניים באשדוד

המאמר בחסות מרפאת שיניים מג'יק טאץ באשדוד

ירידה בשמיעה העצבית

ירידת שמיעה שמקורה בפגיעה בעצב השמיעה או באוזן הפנימית אשר גורמת לפגיעה בהעברת המסר לעיבוד במוח. פגיעה זו היא לרוב בלתי הפיכה ולא פעם מי שסובל ממנה טוען כי הוא שומע את מה שאומרים אבל לא מצליח להבין.

הסיבות לירידה בשמיעה עצבית

 1. הסיבה השכיחה ביותר היא גיל מבוגר בשל ניוון עצב השמיעה ואז הפתרון הוא מכשיר שמיעה
 1. אובדן שמיעה בשל שימוש בתרופות מסוימות שהפסקתן לרוב תביא להחזרת השמיעה התקינה.
 2. אובדן כתוצאה מרעש חזק וממושך ואז לרוב הפגיעה זמנית עד להפסקת החשיפה לרעש, אלא אם מדובר על רעש שמוגדר "טראומה אקוסטית" שהוא רעש דחף חזק ביותר ואז הפגיעה בלתי הפיכה
 3. נוירומה אקוסטית: גידול שפיר שיושב על עצב השמע. ניתן לטפל בהקרנות ואף לבצע הסרה כירורגית במקרה הצורך.
 4. מחלת מנייר: הפרעה באוזן הפנימית המתבטאת בהתקפים של סחרחורת קשה, טינטון ואובדן שמיעה.  עם תום ההתקף השמיעה חוזרת אך היא נחלשת עם כל התקף.

כאב שיניים מקרין

הקרנת כאב מתרחשת כאשר אזור בגוף כואב למרות שאין בו כל פגיעה. הקרנת כאבים שכיחה היא כאבים באזור האוזניים שמגיע דווקא מדלקת בשיניים ולהיפך. בשל קירבה בין השן לאוזן, ייתכן מצב בו סיבי עצב משני האיברים מגיעים לאזור סמוך במוח ולכן למרות שהכאב עבר בעצב מהשן, הוא יתפרש בגוף ככאב אוזניים. המצב ההפוך אפשרי גם הוא – כאב מהאוזניים שמופיע ככאב שיניים ולא פעם מטופלים עוברים שלא לצורך טיפולי שיניים בשל אבחון שגוי בעוד שהבעיה האמיתית לא מטופלת.

kolan-ashdod
kolan-ashdod